Nechte si babičku vsadit do prstýnku

26. listopadu 2008 v 20:48 | Jana Šimonová |  Peníze, zlato a drahé kameny

Máte ještě svoji babičku? Už není mezi námi? A měli jste ji rádi? Já jsem svoji babičku měla nejraději ze všech svých příbuzných, ale už není mezi námi. Nikdy by mě nenapadlo nechat z kremačního popele po zemřelé vyrobit diamant a vsadit si jej do šperku. Tento nápad mi připadá trochu více než pouze zvláštní. Možná to bude tím, že jsem trochu více než pouze konzervativní. Šperk s diamantem z popela příbuzného je totiž světový hit. A kdo chce být in, ten ho musí mít.

Diamant, démant, nejtvrdší přírodní materiál, nerost, ve stupnici tvrdosti zaujal místo nejvyšší a stal se etalonem tvrdosti číslo 10 v Mohsově stupnici. Pro zajímavost, je 140 x tvrdší než korund, který obsadil 9. příčku tvrdosti téže stupnice. Nejvyšší tvrdost má diamant na plochách štěpného osmistěnu, což umožňuje broušení diamantu - pro šťouraly - diamantovým práškem. Čím by se asi měl brousit takový tvrdý materiál, že? Je nebo není něco tvrdšího? Ale ano, něco by se našlo.

Uměle se vyrábějí tvrdší materiály, fullerit a ACNR, nicméně třetí nejtvrdší materiál je i tak diamant. Opracovaný je krásný, a tak je nejen užitečný pro práci, ale i potěšující pro radost a zajímavý pro hamižnost. Jak moc je krásný? Moc, na vrypu je bílý, lesk má diamantový, barvu žádnou, je bezbarvý. Chemicky čistý a strukturálně perfektní diamant je dokonale transparentní bez odstínů i zabarvení. Jeho chemický vzorec nemůže být nudnější, než celý popis: C. Vypadá to, že není nudnějšího nerostu na Zemi, a přece po něm blázní celý svět.

Protože je diamant zajímavý z každého úhlu pohledu, účastní se i mnoha zajímavých kauz a příběhů. Po sametové revoluci mnoho českých bank "výhodně nakoupilo" barevná sklíčka za tisíckrát vyšší cenu, než koupené sklo mělo, jen proto, že soudní znalec vydal na sklo certifikát pro diamant. Nikomu se nic nestalo, ani bankéřům, ani znalcům, jen pár milionů prolétlo tunelem. A proč se mohlo barevné sklo vydávat za diamant? Nu, jednak bylo vyvedeno v pěkných barvách, které později při namočení vodou pouštěly, tohle jsem opravdu viděla na vlastní oči. Jednak ne každý přírodní diamant je prost chemických nečistot a strukturálních vad. Právě příměsi, případně strukturální vady v krystalové mřížce způsobují zabarvení diamantu. Sytost a barva odstínu může pak zvýšit nebo i snížit cenu diamantu. Například bílé diamanty s nažloutlým odstínem obvykle cenu sníží, kdežto růžové nebo modré diamanty, jako například diamant Hope, mohou být ceněny velmi vysoko.

V poslední době média přináší zprávu, která zní jako kachna. Z tequily se dají vyrobit diamanty. Říkám si, proč ne? Vždyť i auto na vodu už existuje. Tequila je silný destilovaný alkoholický nápoj vyráběný především v okolí města Tequila v mexickém státě Jalisco, 50 km od Guadalajary. Vyrábí se z mexického druhu Agave tequilana, zvané Weberova modrá agáve. Nejběžnější druhy tequily obsahují 38 až 40 % alkoholu. Napadá mě, jestli by Moraváci nemohli zkusit přepálit slivovici na, řekněme, český granát - ať tequile nelezeme do zelí. Slivovice je kolikrát silnější než 40 %, tak by to snad mohlo vyjít, kdyby se moc chtělo. Ale nevadí, že se nechce. Stejně všichni dotazovaní tvrdili, že raději tequilu vypijí, než by ji dali na výrovu diamantů, nota bene technických, nehodí se na šperk.

Přírodní diamanty se samozřejmě nevyrábějí, ale "těží" za děsných pracovních podmínek v diamantových nalezištích. Neopracovaný diamant je hnusný, teprve lidská ruka člověka všemocného a hlavně nástroje z popelky vyrobí královnu.

Algordanza, malá společnost sídlící na hornatém jihovýchodě Švýcarska, vyrábí nikoli z popelky, ale z popela zesnulých diamanty jako trvalou vzpomínku pro jejich blízké a drahé. Vychází z technologie, vyvinuté v roce 2000 v Rusku. Mimochodem, první umělý diamant syntetizoval v roce 1926 Williard Hershey. Průmyslově se diamanty začaly vyrábět až v roce 1941.


Není tedy problém nechat si z kremačního popela vyrobit průzračný blyštivý a tvrdý kamínek a ten si nechat vsadit do zlata či platiny, aneb nejmilejší babičku si vsadit do prstýnku jakožto diamant. Ti, kteří babičku pohřbili a vzpomněli si až teď, že by chtěli takový šperk, nejsou ztraceni. Americká společnost LifeGem a britská Phoenix Diamonds například nabízejí diamanty zhotovené z vlasů, které prý obsahují více uhlíku než popel zesnulých. Jak je to možné? Jednoduše tak, že máme společný stavební prvek uhlík.

To ovšem znamená, že diamant může být vyroben i z porostu hlavy žijícího člověka nebo vlasů někoho, kdo nebyl pohřben žehem, ale byl pochován do země. Řekla bych, že v případě holohlavosti by snad bylo možno použít i jiné kožní deriváty. Pokud více než lidi milujeme své morčátko, papouška, hada, fretku, či pejska, nabízí firma LifeGem dokonce výrobu diamantů z mrtvých domácích mazlíčků.

Jak se vám líbí tento nápad? Geniální? Morbidní? Kontroverzní? Nebo "už jsme si zvykli"? Já každopádně diamant ze své babičky ani ze svého pejska nechci. Ale věřím, že se najdou snobi, kteří na netradiční nabídku odpoví tradiční poptávkou. A vzhledem k tomu, že v TV opět začínají vysílací čas pro zpravodajství zaplňovat propagací investičních diamantů, očekávám ve střední Evropě a přilehlém okolí buď diamantovou horečku, nebo vlnu dalších podvodů s diamanty.


Obrázek diamantu je z fyzmatik.pise.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama