Zlatá slepice zdravotnictví ještě běhá po státním dvorku

26. listopadu 2008 v 21:34 | Jana Šimonová |  Politika
Jakýpak ještě máme poklad, o který stojí za to rvát se do posledního vzdechu? Zeptejte se ministra Julínka, ministra už na odstřel, nicméně bijícího se jako lev za dotažení díla, které zlomilo vaz jeho straníkům od Topolánka přes všechny hejtmany. Moje ostřejší slova jsou reakcí na to, že veřejnosti je stále mazán med kolem huby sliby, že se někde zruší "regulační" poplatky, jejichž cílem bylo hlavně zregulovat na nulu ostražitost veřejnosti proti zavedení monopolu ve zdravotnictví.

O co jde? Nikoli o regulační poplatky. Těmi jen ministr vtipně zaměstnal veřejnost, ať má na co nadávat a nestrká nos do důležitějších kšeftů. Lidovci vyzdvižený spor o potraty pro cizinky také veřejnost odvádí od meritu věci, a tak se hodí. A ty důležitější kšefty, které máme přehlédnout?

Jde o hodně. Jedním z nejzajímavějších pokladů jsou zdravotní pojišťovny, které jen tak mimochodem, drží slušný balík peněz, zatímco se vehementně hlásá, jak ve zdravotnictví chybí peníze i na vakcíny proti žloutence pro veřejné pracovníky. Kdyby zdravotní pojišťovny s tučným kontem ztratily svůj veřejný charakter, jak si přeje ministr Julínek, a přestaly by tak plnit svoji funkci, jak by se to pacientům, ale i soukromým lékařům asi líbilo? Nelíbilo. Jakmile se dovolí zprivatizovat pojišťovny, ale zároveň se do nich pošle státem nařízený tok peněz, který se dnes nazývá zdravotní pojištění, nicméně vypadá jako nějaká zdravotní daň, tak bude muset občan asi přisypat dost peněz, aby se pak nějaké lékařské péče dobral. Líbí? Nelíbí. To jsem si myslela.

Na jaké lékařské výkony má občan právo ze zdravotního pojištění, které se tváří jako zdravotní daň? Nevíme. A má stejné právo občan z velkého města, jako i z malého města, jako i z nějaké díry uprostřed lesa? Nemá, už dnes nemá a pan ministr Julínek chce svou novelou některé občany oproti jiným znevýhodnit, respektive znevýhodnit ještě markantněji. Nakolik se stírají rozdíly v životě na vsi a ve městě, ve zdravotní péči se rozdíly vyostří, pan ministr Julínek o to usiluje.

Reforma zdravotnictví tak, jak ji předkládá ministr Julínek, buď přímo sleduje, nebo alespoň velkoryse přehlíží možnost vzniku monopolů, které by mohly držet zároveň zdravotní pojišťovnu, nemocnice a ordinace lékařů. Privatizace zdravotních pojišťoven a převedení fakultních nemocnic na akciové společnosti, což je zásadní páně ministrův plán, který se ale pro veřejnost nijak zbytečně nerozmazává, přesně sem míří. Pan ministr chce také zrušit ceníky lékařských výkonů. Podle něj bude chytřejší nechat je na dohodě pojišťoven a lékařů. Tak to je velice podivné. Je to, jako by cenu auta stanovila každá pojišťovna jinak. To se asi lidem líbit nebude. Ale nejsou zde jen lidé-pacienti, ale také lidé-lékaři. Právě ti soukromí by se stali lehce zranitelní monopolem, který by je pak jednoduše převálcoval a jejich soukromé ordinace vymazal z mapy zdravotních středisek. Lékaři svoji soukromou praxi mohou pohřbít a nechat se zaměstnat a vycucávat monopolem. Pacienti budou mít k dispozici stejný počet čekáren, ale už nebudou mít svého lékaře, který jim rozumí, protože budou jedním z milionů klientů monopolu, který jim jednou přidělí toho lékaře a jindy jiného. Za takto zákonitě horší péči zaručeně pacient zaplatí více, zatímco soukromý lékař se stane zaměstnancem a vydělá si méně. Rozdíl shrábne mašinérie monopolu. Líbí? Nelíbí. To jsem si myslela.

Není možné neslyšet v poslední době volání lékárníků po tom, aby se sjednotila cena léčiv a zdravotních pomůcek, protože už mají plné zuby kličkování mezi plovoucími cenami léčiv a zdravotních pomůcek a den co den slídění, kam odcházejí klienti na nákupy, ale také sledování, přes jaký kanál se dá nakoupit levněji. A zrovinka v tuto dobu si pan ministr Julínek vzpomene zavést plovoucí cenu za péči o zdraví. To bude totiž silný nástroj v rukou šéfa monopolu na likvidaci slabší konkurence. Vždyť víme všichni, jak se to dělá. Silnější srazí cenu, sám z tučných zásob chvíli přežije, ale slabší konkurenty vyhladoví a zlikviduje. Poté jako jediný s cenou pohne podle svých představ. Na trhu mu vyhynulá konkurence překážet a kalit vodu nebude. Viz. monopoly ČEZ a RWE. A tak to bude, vážení odběratelé elektřiny a plynu i s odběrem péče o zdraví, když pan ministr Julínek, nebo pak v případě jeho odchodu, jiný ministr prosadí tyto skvělé a převratné myšlenky na reformu zdravotnictví v ČR, v současné době ve srovnání s celým světem jedno z nejlépe fungujících. Cílem navrhované reformy, kterou by si ráda řídila nejen strana ODS, ale i strana ČSSD, protože každá strana má své sponzory, kterým se musí zavděčit, je jediné. Odchytit poslední zlatou slepici, o kterou stojí za to rvát se do posledního vzdechu a která stále ještě běhá po dvorku státním, tedy v majetku nás všech. A vezmeme-li v úvahu zadržované peníze na kontech zdravotních pojišťoven, pak se ta slepice jako docela slušně opeřená.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vláďa Vláďa | E-mail | 14. prosince 2008 v 20:28 | Reagovat

Jo, přesně do černého. To je to, oč tu běží.  (Hamlet)  Jen si myslím, že slepičí polívčičku by si ráda uvařila jak ODS, tak ČSSD. I proto jsme byli na demonstraci proti zdravotnickým reformám 21. 5. 2008 před Úřadem vlády a 10. 1. 2008 před Krajským úředem v Karlových Varech proti privatizaci a rozkrádání nemocnic v Karlovarském kraji (Česká zdravotní). Fotky mám. V těch Varech bylo dost lidí, v Praze jich ale mohlo být o hodně víc!!!  

V nemocnici vás uzdraví,ale musíte to přežít. (Murphyho zákony)

A ještě jeden navíc: Jestliže lékař pojmenuje tvou nemoc, neznamená to ještě, že ví, o co jde.

PS. Jani, nemáte dojem, že si tu píšeme jenom my dva spolu?  Tedy mně to neva. Já jen, že rychlejší by bylo ICQ.  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama