Nač a proč romští aktivisté?

8. prosince 2008 v 22:58 | Jana Šimonová |  Společnost, gender, rasizmusNa nic a pro nic. Konečně povstal hrdina, který si dovolil tuhle jednoduchou pravdu vyslovit veřejně. Hrdinou není nikdo menší či větší, než starosta Litvínova Milan Šťovíček. Litvínov se totiž proslavil nepokoji na janovském sídlišti. Litvínova právě kvůli problémovému litvínovskému sídlišti opakovaně nevštívili pravicoví extremisté. Přijeli na popud krajně pravicové Dělnické strany, kterou chce vláda zrušit pro extrémní názory, které propaguje. Radikálové vpochodovali do janovského sídliště 4. a 18. října a 17. listopadu. Zbytek republiky vzal na vědomí janovské sídliště s jeho obyvateli až v důsledku toho, že poslední akce extrémních radikálů vyústila v ostrý střet s policií a vyžádal si 16 zraněných na obou stranách.

Ještě než pan starosta nastavil pravidla hry pro dění na janovském sídlišti, přijela do Litvínova natřásat svá už víceméně bezbarvá pírka paní Džamila Stehlíková. Zpívala opět obehranou písničku o romských pomahačích policie, kteří akorát ochotně shrábnou odměny a pak je stejně ochotně prochlemtají v nejbližší hospodě s těmi, na jejichž chování mají dohlížet. Paní Stehlíková buď nechápe nic, nebo my nechápeme, že vlastní problém ji naprosto nezajímá a nemíní ho řešit ani náhodou. Možná paní Stehlíková nikdy neviděla cigánský gang, jak táhne parkem či méně frekventovanou ulicí, nemusí být temná a může být i pozdní letní odpoledne, a tipuje si oběť, kterou v zápětí okradou, případně i připraví chirurgům na sál.

Pan Milan Stehlík ale problém řešit musí. Jinak by zřejmě hrozilo, že Romové při nejbližší příležitosti vymlátí poslední nevymlácené byty problematického sídliště a občany měkčí povahy vyženou za hranice sídliště nebo rovnou města. Panu starostovi významně pomáhá místostarosta Martin Klika. Konkrétní slova padla:

"Rozhodli jsme se pro nulovou toleranci. Nebudeme už nadále trpět lidi, kteří narušují pořádek, dopouštějí se přestupků či trestných činů," uvedl starosta. "Zjišťujeme, odkud se nám rodiny do Janova stěhují a zda pobírají sociální dávky. Začali jsme v nejproblémovějších domech. Kontrolujeme, zda nejsou dávky zneužívány. Strážníci i státní policie začali řešit okamžitě oznámení o případných přestupcích či trestných činech," řekl Klika.

Problém se rozrostl do obřích rozměrů tak nějak per partes, jak plynul čas. Na sídliště se v poslední době sestěhovali sociálně slabí a hlavně sociálně nepřizpůsobiví a poněkud nesocializovatelní obyvatelé z jiných regionů, z Prahy, ze Středočeského kraje i ze Slovenska. Dosud neřešený problém se vedení města rozhodlo řešit, proto se představitelé města spojili s úřadem práce, policií, majiteli domů, hygienickou službou, stavebním úřadem a hasiči. To jsou konkrétní činy.

Starosta nechal v janovském sídlišti posílit činnost městská policie a v jednom z domů nechal zřídit její vlastní služebnu. V Janově mohou děti ze sociálně slabých rodin navštěvovat klub pro ně zřízený. Město stanovilo integrovaný plán rozvoje s cílem zvelebit sídliště a vrátit život místních obyvatel, kteří o to stojí, k normálu. Obyvatelé, kteří o takový nudný život v normálu nestojí, budou asi muset ustoupit těm, kteří o takový život stojí. Nikoli naopak.

Co na to Romové?

Romové z janovského sídliště si v diskusi stěžovali, že město neoslovilo s řešením problému romské aktivisty. Proč by ale mělo město zaměstnávat nějaké romské aktivisty, když Osadní výbor v Janově je otevřen pro všechny bez rozdíly rasy a přesvědčení, to nevysvětlili. Město se chystá vypsat výběrové řízení na terénní pracovníky sociálního odboru pro Janov i na strážníky. Těchto výběrových řízení se samozřejmě mohou zúčastnit Romové i Češi i lidé jiných národností.. Musejí ale splnit kritéria včetně vzdělání. Městská policie musela řešit incident, kdy dva z Romů údajně urazili při odchodu ze sálu jednoho z diskutujících.

Co na to stát?

Zatím nic. Tedy, pokud abstrahujeme cimrmanovské, pro praktický život poněkud nepraktické nápady paní Džamily Stehlíkové.

Mimochodem, pro ty, co na dění posledních let nahlížejí přes barvy modru a oranžovou, pan starosta kope za ODS a pan místostarosta kope za ČSSD. Kéž to takhle mohlo být i ve vrcholné politice. Pak bychom ty barvy nemuseli tak striktně sledovat.

V článku jsou použity citace v uvozovkách ze zdroje Litvínov slíbil zákrok proti problémovým lidem, který vyšel 8.12.2008 na serveru. ceskenoviny.cz . 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vláďa Vláďa | E-mail | 9. prosince 2008 v 11:12 | Reagovat

Stávkujou cikáni před pracakem s hlaškou .....my chceme práci .....tak teda uřednik ukaže na jednoho cikána a řekne - tak pojď ty, pujdeš pracovat a cikán odpoví Já????proč zrovna Já??????  (www.rajsmichu.cz/)

Stručné, výstižné. A co na to stát? "Stát" má jiné starosti. Kdo, co,  koho, čeho, komu, čemu ... s kým, čím.   7 pádů, stručné, výstižné.  Ale příšerně drahé, nevýkonné a spíš ku škodě jak k užitku. Nevzpomenete si někdo z pamětníků na  "normalizační" jména pádů? Mně utkvěl v paměti pouze 3. p. komu, čemu - korytativ.

Držím palce pánům starostovi a místostarostovi města Litvínova a stát ať jim do toho laskavě alespoň nekecá, když už nepomůže a když už nechal problém rozrůst do těchto rozměrů. A to nejen v Litvínově! Obyvatelé Chebu, Sokolova, Chomutova, Žatce, Rokycan, Ústí atd. o tom ví své. Problém se odsouvá a neřeší. S vyjímkou Českého Krumlova! Ale i tam si museli poradit sami.  

                                                                                                                                                                                                  Vláďa.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama