Už máte sbaleno na stěhování za prací?

16. prosince 2008 v 7:33 | Jana Šimonová |  Společnost, gender, rasizmusVždy, když přijde řeč na téma stěhování za prací v podmínkách bytové politiky a hypotéčních úvěrů v ČR, mám dilema. Oblíbená otázka dotazníků, předkládaných na rekvalifikačních kurzech, případně na úřadech práce adresovaná věkově středně pokročilým, mně připadá stejně deprimující jako otázka pro vícedětnou maminku, které dítě si chce nechat. Výsměch, pohrdání, bezradnost, nepochopení, stupidita, netaktnost, chtění ublížit, zaskočit? Co ta otázka má znamenat? Koktejl všeho? Nebo jen řehtání úředního šimla, který se v našich krajích obyčejným lidem vyřehtává snad už od dob Marie Terezie?

Kdo se může stěhovat za prací


Fantasta, který si myslí, že během zkušebního období o tu doličnou slíbenou práci, za kterou se stěhuje, nepřijde, případně věří, že za rok, kdy mu končí smlouva, ve stejném místě zase práci sežene.

Stěhovavý pták, případně propuštěný mukl, mající rifle a dvě trička, mobil, žádné sběratelské koníčky, bez zařízení v domácnosti, bez domácnosti, bez rodiny, kterému nevadí stěhovat se i více než dvakrát ročně.

Cirkusák nebo jiný podobný umělec, který bydlí v maringotce na kolech, tedy ne na špalcích, a s maringotkou běžně cestuje republikou sem a tam.

Právě dostudovavší mládě ochotné po studiu nastoupit kdekoliv, protože stejně nemá kde bydlet a na konexe matinky a papínka nespoléhá jednoduše proto, že rodinka žádné významné konexe nemá.

Supervýznamný odborník, kterému nový zaměstnavatel připraví stejné podmínky, za jakých ho láká ke stěhování za nově nabízenou prací.

Kdo se nemůže stěhovat za prací


Člen rodiny, který chce zůstat s rodinou, jejíž členové se nemohou stěhovat za jeho prací, protože mají svoji práci tam, kde rodina právě žije.

Ten, kdo nemá dost peněz, aby si koupil druhý byt nebo dům kdekoliv v republice, a zpod mostu by se mu těžko vycházelo do zaměstnání, zvlášť když pod mostem bydlet neumí.

Ten, kdo sice má dost peněz na koupi druhého bytu nebo domu kdekoliv v republice, avšak následně si nedokáže udržet pracovní tempo a nové zaměstnání, stresován časem a situací, kdy nedokáže sám zorganizovat prodej původního bytu nebo domu, tedy se bude muset obrátit na nějakou realitní kancelář, která, jak později zjistí, nakonec bez něho stejně původní byt nebo dům neprodá, ale, jak vyplyne ještě později, provize si nechá podle rafinovaně sepsané smlouvy.

Držitel hypotéky na bydlení, které využívá tam, kde přišel o práci. Jinou hypotéku nedostane, výměna hypotéky za hypotéku se v ČR neprovádí a s nemovitostí zatíženou dluhem nemůže hnout.


Kdo se nemusí stěhovat za prací


Ten, kdo má dost peněz, aby si koupil druhý byt nebo dům kdekoliv v republice a pak v klidu netlačen časem dokáže sám zorganizovat prodej původního bytu nebo domu, přičemž se nedá oblafnout žádnou realitní kanceláří už proto, že u všeho bude sám osobně.

Ten, kdo svou práci dokáže "prodat" po internetu.

Ten, kdo nijak nevyniká, a tudíž nikde jinde v republice práci nesežene.

Ten, kdo má zaměstnání tam, kde bydlí, a díky šťastné náhodě, dobrým konexím, případně brzkému odchodu do penze, mu nehrozí nejistota ze ztráty zaměstnání.

◄ ☼ ► ◄ ☼ ► ◄ ☼ ► ◄ ☼ ► ◄ ☼ ► ◄ ☼ ► ◄ ☼ ►

Na závěr není od věci poznamenat, že realitní trh a trh s domy a byty v ČR není totéž, co realitní trh a trh s domy a byty v zemi, ze které jste si, vážení úředníci z rekvalifikačních kurzů a úřadů práce, ty nesmyslné dotazníky přivezli. Takže buď se nás v ČR tak hloupě neptejte, nebo se tak chytře ptejte občanů země původu dotazníků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 NULI NULI | E-mail | 25. prosince 2008 v 22:35 | Reagovat

No, moc útěšné varianty jsi nám tedy nepředložila! Osobně bych se asi za prací dokázala stěhovat, a to z prostého důvodu, neb jsem na stěhování zvyklá. Můj táta coby polesný dům nevlastnil, stěhovali jsme se po hájenkách (lesovnách). Kupodivu mě to spíš bavilo.

2 krejčí krejčí | E-mail | 4. ledna 2009 v 16:17 | Reagovat

Za prací se stěhovali moji rodiče, protože otec byl železničář a tak jsme vyměnili několik působišť. Obdobně tomu bylo u mne, když jsem byl mlád. Stěhovali jsme se s manželkou a dětmi pouze dvakrát, ale už 42. rok jsme na jednom místě a už bychom se neradi někam stěhovali. Vše závisí od povolání, které dotyčný člověk má. Velmi závidím spolužákům, kteří bydlí celý život v jednom domě a mají tak uchovány dnes velmi cenné památky na své mládí. To u nás, co jsme se několikrát stěhovali, vše "nepotřebné" při každém stěhování nenávratně "zmizelo" ve sběru nebo jiném odpadu.

3 Martinka Martinka | 9. listopadu 2015 v 21:49 | Reagovat

Tak ja som sa tiež zo dňa na deň rozhodla že idem za prácou. Najprv do Brna a potom do Prahy. Tu som si našla priateľa a teraz sa už budeme sťahovať znova trošku bližšie k mojej práci a hlavne trošku súkromia od študentov, lebo do teraz sme bývali s nimi - vyšlo nás to aj lacnejšie. Budeme sa sťahovať na začiatku nového roka. Tento krát ale výnimočne so sťahovacou firmou (Tavočer) ušetrím si aspoň nervy a hlavne dá sa tam prenajať krabice, čo mi príde tiež vhod ;)

4 Michaela Michaela | Web | 18. března 2017 v 9:22 | Reagovat

Dobrý den, osobně jsem názoru, že je potřeba si stěhování opravdu rozmyslet. Kamarádka se stěhovala bez rozmyslu, nabídli jí práci a ona hned, že se bude stěhovat. Dokonce jí zaměstnavatel v Praze zařídil stěhovací firmu Tavočer. Osobně jsem jí říkala, ať si to pořádně spočítá. Tenkrát mi řekla, že vše ví, v práci bude mít plat zhruba dvakrát takový než zde. Ale spočítané to neměla. Asi po roce za mnou přišla a chtěla, aby jsme si sedli a spočítali co měla udělat už tenkrát. Vyšlo nám, že se bude mít lépe zde a nebo bude muset dojíždět. Jinak se jí ta práce nevyplatí. Byty jsou v Praze drahé a ostatní nezbytné věci vyjdou také o něco dráž než zde na vesnici. Nakonec se mi kamarádka vrátila, našla si partnera v Praze ale oba bydlí zde. A já alespoň mi u vožení kočárku nezleniví mozek a tak se snažím pomoci i ostatním.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama