Co vám na úřadu práce (taky) neřekli - I

19. února 2009 v 12:56 | Jana Šimonová |  Peníze, zlato a drahé kameny


V TV jsem zhlédla dynamický příspěvek na téma, co má dělat propuštěný zaměstnanec. Shrnu to:

Do tří dnů se zaevidovat na příslušném ÚP, kam patří, k čemuž potřebuje doklad totožnosti, doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání a zápočtový list.

Mimochodem, pokud mu zaměstnavatel zápočtový list zadržel, tak ho v tom případě nepotřebuje, nicméně musí nějak dokázat, že s ním zaměstnavatel ukončil zaměstnanecký poměr. Problém se získáním zápočtového listu by měl pomoci vyřešit ÚP. Kromě toho, pokud se zaměstnanci podařilo ochořet v ochranné lhůtě nebo dokonce před uplynutím doby trvání zaměstnaneckého poměru, má nejlepší na nemocenské setrvat co nejdéle a teprve po jejím ukončení do tří dnů naběhnout k evidenci na ÚP.

Ještě bych chtěla pro nerealisticky nadšené poznamenat, že náš pracovní trh prožívá finanční a průmyslovou, a tudíž i zaměstnaneckou krizi, takže divočení s hledáním konexí, rozesíláním motivačních dopisů a profesních životopisů nepůjde s tak oslnivým úsměvem, jakým hýřila televizní moderátorka, co sršela skvělými nápady, a nepovede k bleskovému úspěchu, ale povede spíše k celkovému znechucení, dostavivšímu se dříve či později, podle nátury a psychické odolnosti propuštěného. To byl ale odstavec skutečně jen na okraj. Chci nakousnout jiné téma.

Chystám se nakousnout téma, zajímavé pro ty, kteří v roce 2008 odpracovali měsíc, dva či tři, nebo třeba i celý rok, nicméně nyní jsou v evidenci na ÚP, kde s nimi podle slov madam z TV pracuje, podle zkušeností některých, co si to už vyzkoušeli, je buzeruje jim přidělený konzultant, totiž pardon - úředník. Tento konzultant-úředník samozřejmě neplýtvá zbytečnými chytrostmi, tudíž ho ani nenapadne upozornit svého klienta, totiž pardon - toho nezaměstnaného lempla a otravu v jednom, aby si nezapomněl do termínu 31.3. podat na příslušném finančním úřadu daňové přiznání fyzické osoby (DPFO).

Podáním tohoto daňového přiznání totiž můžete získat pár stokorunek nebo tisícikorunek, na které de facto máte nárok, a tedy se nejedná o žádné požebrávání o nějaké dávky. Jde o to, že stát vám vrátí to, co jste odvedli na daňových zálohách. Ty, kteří jsou na FÚ jako doma a vědí, kudy kam, protože zisky a ztráty umějí elegantně promítat proti sobě, moje následující řádky nemohou zaujmout. Zjednoduším totiž věc na minimum, vhodné pro ty, co si podání daňového přiznání neměli tu čest vyzkoušet a začínají o něčem takovém uvažovat až teď, při čtení těchto řádků. Těm nejen pro povzbuzení, ale proto, že je to skutečně tak, musím prozradit, že formulář zvládnou vyplnit sami podle pokynů, které získají na podatelně FÚ spolu s formulářem DPFO. Oba dokumenty samozřejmě lze získat i na internetu. Ale počítačově negramotný člověk si je jednoduše vezme na podatelně FÚ. Při troše štěstí můžete narazit na ochotnou paní informátorku v podatelně, která vás uklidní, poradí, který papír vlastně chcete, a prozradí vám, že v případě nouze nejvyšší, máte přiděleného konzultanta, který s vámi výsledek vašeho snažení probere. S ohledem na "zručnost" při prvním setkání s takovým důležitým úkolem doporučuji vzít si hned přiměřeně více formulářů. Protože nedávno na novinky.cz psali, že tento daňový formulář je nad pochopení naší politické elity v čele s panem Kalouskem, vezměte si raději ještě jeden výtisk navíc, kdybyste to přece jen na poprvé popletli. Doma si udělejte čas, místo, klid, soustřeďte se, nečmárejte, nepřepisujte, a hlavně si na kupku nashromážděte tyto dokumenty:

Potvrzení o vašem výdělku od všech vašich loňských zaměstnavatelů,

Potvrzení o evidenci vaší osoby, zde nazývané poplatníkem, na ÚP v loňském roce,

Potvrzení o tom, že jste byli na nemocenské, pokud to nevyplývá z potvrzení od zaměstnavatele, a byli jste,

Potvrzení o studiu vašich nezaopatřených dítěte, dětí, věku nad 15 let, žijících s vámi ve společné domácnosti,

Potvrzení o dalších členech rodiny, se kterými sdílíte domácnost, a jsou-li držiteli ZTP, tak i tohle musíte, pardon chcete doložit.

Uvádím toho až tak dost, ve většině případů je to vše jednodušší, jen výjimečně složitější. Tímto se omlouvám oběma stranám, které jsem takto poněkud opomenula, a vracím s k meritu věci.

Vážení, kteří se chodíte nyní nechat buzerovat na pracáky, nahánět s doporučenkami po čertech a ďáblech, čučíte hodiny na chodbách, aniž byste měli přístup na WC a jinak hrajete oslíky pro tamní úředníky, kteří mají to štěstí, že oproti vám mají zaměstnání, přejte jim jejich dnešní štěstí, vždyť i na ně může časem dojít, a hlavně - uhánějte na FÚ pro peníze, které vaše jsou a hodit se budou. Kdy? Počítejte, že přiletí tak v květnu, nicméně vy si podejte DPFO do konce března, pokud se do stvoření daňového přiznání pustíte sami.

Poznámka pro váhající:

Vodítkem, co máte kam napsat a kolik odečítáte v tom kterém případě, vám spolehlivě bude Návod, který získáte spolu s formulářem DPFO na podatelně FÚ. Vzhůru tedy a mnoho štěstí do této domácí výdělečné akce, z jejichž zisků další daň platit nemusíte. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 krejčí krejčí | E-mail | 21. února 2009 v 12:42 | Reagovat

Kde jste se toulala paní Šimonová, že jste tak dlouho nic nenapsala? Moc se mi po Vašich článcích stýskalo a jsem rád, že už snad budete psát častěji. Držím palce a těším se na další článek.

2 Aretta Aretta | 16. ledna 2011 v 22:08 | Reagovat

Pěkný!

3 Rudolf Rudolf | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 15:22 | Reagovat

Info jsem vstřebal - Třídní původ? Moji předkové byli neandrtálci:-))

4 adis adis | 28. listopadu 2012 v 6:26 | Reagovat

děkuji za hezký článek, další zajimavé informace jsem našel tady http://www.investice.info/?p=119 , třeba se vam budou hodit.

5 jana šimonová jana šimonová | 31. prosince 2012 v 17:24 | Reagovat

[4]: dík za info

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama