Když pan Kubek se ženou snídááá

3. března 2009 v 11:16 | Jana Šimonová |  Společnost, gender, rasizmus

… tak si povídají o tom, že žena ve zdravotnictví silně pokulhává za pánem tvorstva, který čurá ve stoje, tralalááá. Jen pro pořádek - jeho žena není lékařka, jako je on, Velký Muž a Lékař, ale je to zdravotní sestra. Úsměv, chichot, chechtot, řehot - tak to asi bude pan Kubek lobbovat, aby se sestřičkám ubraly noční a zaměstnali se zdravotní bratři, kteří budou trávit v zaměstnání přesčasy i noční s větším nasazením, ohněm v srdci a hlavně fundovaněji opečují pacienty.

Mně osobně připadá veselé, že se pan Kubek takto ukecl a poznamenal veřejně, že žena lékařka je horší než muž lékař, protože …. Na důvodech v podstatě nezáleží. Mám zlomyslnou radost, že v současné době, kdy by si tohle nedovolil veřejně poznamenat ani řidič autobusu, zrovinka tohle plácne nikdo méně významný svojí funkcí jako pan prezident České lékařské komory. Já jakožto pacientka mám stejně dobré i špatné vzpomínky na lékaře muže či ženy, na pohlaví v mém případě opravdu nesešlo, to mohu za sebe prohlásit odpovědně a s čistým svědomím.

Argumenty jsem sice pominula, nicméně nebyly k přehlédnutí. Zaujaly mě snad všechny. Tak na příklad ta fyzická zdatnost, když přehlédnu ten fakt, že znám "hergegbaby", které by i chlapa střeních fyzických kvalit byly schopné zmlátit do bezvědomí, tak nevěřím, že na ORL nebo na očním ocením fyzickou superzdatnost lékařského perzonálu. Moje sousedka, takto už snad osmdesátiletá lékařka ve výslužbě, které si dodnes váží laici i odborníci, se kterými měla co do činění, zůstala neprovdána a bezdětná a kondici má takovou, že by klidně mohla závodit i s veverkami v našem parku. Věřte, nevěřte, je to žena a mimochodem, měla dlouholetého, či spíše celoživotního mužského přítele. Zvolila si tuto volbu. Mám ji ráda, ale zlomyslně poznamenám další "chytrou" poznámku, jejímž autorem je tentokrát pan Rusnok, český novodobý odborník na penzijní systém. Řekl, že bezdětní občané jsou černí pasažéři v penzijním systému. Tahle "černá pasažérka" ale během své lékařské kariéry odevzdala ze sebe mnoho, a to nepočítám, že žila v době, kdy bezdětní byli sankcionováni na daních a mnohde ještě na odměnách, které se jaksi ze socialistického zvyku přihrnovali spíše mužům, protože oni přece živí rodinu - starší ročníky (a starší jsou dnes od věku asi padesát let) si vzpomenou.

Ještě vzpomenu argument o péči o domácnost a dítě a samozřejmě i o rozmazleného manžílka. Některé ženy se smějí, protože nevědí, co to je rozmazlená manžílek na krku, některé se smějí, protože to znají. Tak přeji všem dobrou zábavu, i když tohle k smíchu vážně není. Jeden můj mladší kolega kdysi dávno, jak se dnes říká - za totáče, který pracoval v oboru výpočetní techniky, si vzal mateřskou dovolenou na péči o své dítko, aby jeho manželka, lékařka mohla pracovat na své atestaci. Nevím, jestli podle pana Kubka neudělal chybu, protože jeho paní se vrhla na porodnictví, a přitom netrénovala ani kulturistiku ani vzpírání, tak jí asi bude chybět fyzická zdatnost, a tudíž se svým mužským kolegům podle pana Kubka nikdy nevyrovná.

Vždy, když se dívám na krasobruslení sportovních nebo tanečních párů nebo soutěže ve společenských tancích, líbí se mi souhra mezi mužem a ženou a mám dojem, že prostě ti dva patří k sobě na veky věkův a nikdy jinak a jeden bez druhého nemůže udělat ani umělecký a ni technický dojem. A pak bác, pád do reality a věčný souboj obou pohlaví. Kdo má mikrofon u nosu, ten to pere do opačného pohlaví, dokazuje, jak nositel opačného pohlaví je zbytečný, neschopný, na nic a ještě ke všemu brzdou pokroku. O spolupráci ani slovo.

Upřímně doufám, že Kubkův blábol inteligentní lékaři a lékařky, sestřčky i těch pár bratrů, co jsou na place, přejdou a nepustí se do sebe navzájem. Naše zdravotnictví totiž moc potřebuje, aby spolupracovali a ne vedli sestrovražedné a bratrovražedné a doktorovražedné a pacientovražedné půtky. Má-li se něco změnit teď hned, pak navrhuji "Kubek z kola ven".

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama