Národ sobě dnes

1. dubna 2010 v 0:44 | Jana Šimonová |  Politika

aneb
Všude dobře, doma nejlíp, ale …


Praha dostala pokutu za opravu Karlova mostu

Památkáři Plzeňského kraje uložili Praze pokutu 3,25 miliónu Kč za znehodnocení Karlova mostu při jeho rekonstrukci v letech 2007 až 2009. Plzeňský kraj o tom rozhodl na základě pověření ministerstvem kultury. Informovala o tom mluvčí krajského úřadu Petra Jarošová.
Tolik z citace serveru Novinky.cz, 31.3.2010

A nyní si to přeložíme pro daňového poplatníka:

Vážení občané, příště si dobře rozmyslete, na koho, proč a komu si budete stěžovat. Jestli si myslíte, že škodu, kterou spáchá státní úředník z titulu zastávání funkce na pozici, na které mu toto bylo umožněno, zaplatí on sám nebo pojišťovna, u které se pojistí proti způsobení škody zaměstnavateli, tak to se tedy setsakramentsky mýlíte. Je sice pravdou, že mnohdy ze vzniklé škody profituje sám úředník, případně jeho blízcí a spřátelení podnikatelé, ale vyšetřování obvykle nepokročí dost daleko, aby se dopátral konec kauz a hlavně vyvedený majetek. Ale státní byrokracie má jedno elegantní řešení na umlčení kverulantů.

Je to jednoduché, jedno chapadlo státní chobotnice udělí pokutu jinému chapadlu, obě chapadla si vymění balík peněz a kverulant bude umlčen, protože se pochybení chapadla řešilo a vyřešilo pokutou. Chobotnice takto zůstala celá a stěžovatelé se "najedli" mediálních zpráv o potrestání viníků. "Potrestané" chapadlo si pak v případě potřeby zchladí žáhu výběrem nějakých povedených daní či pokut na občanech, nebo požádá o nějakou povedenou dotaci na ještě povedenější účel a samozřejmě ji dostane.

Pozornému čtenáři - daňovému poplatníkovi teď asi trošku zatrnulo a začíná uvažovat nad složitější úlohou, totiž, že by naše státní chobotnice musela zaplatit pokutu jiné státní nebo nějaké nadnárodní chobotnici. To by přece naše státní chobotnice musela vysát peníze z našich daňových poplatníků. Vypadá to, že lepší bude příště si nestěžovat, protože doma se smetí nějak pozametá pod koberec, případně se špína vypere dočista do čista nějakým vhodným pracím prostředkem, ale v případě větší kalamity nebo prozrazení domácího chlívku přílišným smradem by vlastně za takto daných pravidel hry přistál karabáč na hřbetech těch, co volali po nastolení pořádku.

Zkrátka a dobře, tyhle pokuty se platí z daní odvedených občanem na účely správy společného majetku, a tedy čím více neplánovaných pokut, tím méně naplánované správy. Vybrané finanční zdroje se takto elegantně přesunou z jedné přihrádky do druhé, vymknou se plánu a mohou téci do akcí mimo plán, někam, kam se zachce představiteli státní správy, disponujícího mocí tak silnou, jak velký balík spravuje.

Pro případné odolné jedince, toužící po nápravě věcí veřejných a odhodlané nastavit svou hruď v boji za neupřímné, nevděčné, matoucí a zavádějící heslo Pravda vítězí, mám ještě jednu citaci z nedávné doby.

Citace tyden.cz, 12.11. 10:52, Autor: - red - | ČTK

Čínské úřady zavírají obtížné žadatele do provizorních, "černých vězení", aby si nemohli stěžovat na vyšších místech. Tam je s nimi často velmi špatně zacházeno, včetně týrání. Místní a provinční úředníci se k této praxi uchylují podle Human Rigrts Watch proto, aby stěžovatelé neohrozili jejich kariéru.

Tato citace zároveň může posmutnělé duše pesimističtějších čtenářů naplnit optimizmem při zjištění, že u nás doma je vlastně dobře, i když ne nejlíp, jak podsouvá jedno další neupřímné a zavádějící rčení, podporující nasazování klapek na oči i uši dva v jednom. Správnější by bylo rčení upravit na znění Všude dobře, doma nejlíp, ale jen tehdy, panuje-li doma klid a pořádek, trvale platná pravidla pro všechny a spolehnutí na dané slovo kohokoliv komukoliv.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama