Dávat dětem domácí úkoly, nebo nedávat?

12. října 2012 v 12:10 | Jana Šimonová |  Společnost, gender, rasizmus
Dávat dětem domácí úkoly, nebo nedávat?
Odpověď je jednoduchá, provedení složité. Podle hesla "všeho moc škodí", nebo i "dobrého hodně nebývá" je vhodné dávat dětem úkoly přiměřené a ve frekvenci také přiměřené. Proč?
Úkoly, kapesné, povinnosti a samostatné rozhodování, jak trávit volný čas, kterou hračku chtít a kterou oželet, s čím si hrát dříve a s čím později, to patří k životu dětí stejně jako všechny hry, říkanky i pohádky, čtené rodiči. Dokonce můžeme směle zahrnout i tresty za prohřešky.
Otázka užitečnosti zmíněných "komodit" pro rozvoj malého človíčka je nezpochybnitelná. Otázka přiměřenosti je kardinální, mnohdy podle stupně rozvoje dítěte odvíjející se a často pro rodiče i učitele, jak se zdá, převelice náročná. Můžeme mluvit nejen o úkolech, ale i o trestech, také o kapesném, dokonce i o tom, jakým množstvím jakých hraček dítě zásobit a vybavit.
Kdo chce, může řečnit a zdůvodňovat, jestli dávat, kdy a kolik. Kdo má děti, musí se umět orientovat i bez odborného vzdělání, jinak se mu to vymstí. Málo kapesného? Moc kapesného? Jestliže rodič netrefí míru, vymstí se mu to. Hodně hraček, málo hraček, vhodné hračky, nevhodné hračky? Zase se to vymstí rodičům, nakonec i dítěti samotnému. Nepřiměřené tresty byly komentovány snad nepřiměřeně hodně. Možná nepřiměřeně málo, když stále nepřiměřeně tvrdé tresty sociální pracovníci řeší.
Rodičem se člověk stane a pak se učí a učí a učí. Jak jinak, než metodami pokusů a omylů a průzkumem v boji. Pedagogem se člověk údajně stane poté, co vystuduje a uzavře pracovní poměr na pozici učitel. Jenže i učitelé se učí a učí a učí - tedy ti, kteří o takové celoživotní učení stojí a stojí a stojí. Ti pak budou umět děti úkolovat nejen ve škole, ale i dodávkou do domu.
Co je ale problémem skutečným a ve školách mnohde nezvládnutý, problémem, na kterém by stálo za to zapracovat, to je otázka, zda celkový objem úkolů je pro žáky přiměřený. Každý učitel totiž považuje svůj předmět za něco, přes co nejede vlak a bez čehož nelze žít. Pak děti dostávají celkový náklad úkolů nepřiměřený. Otázka, zda úkoly ano, či ne, to není to, nad čím se máme dohadovat. Určitě ano. Jde ale o to, kolik a s jakou časovou náročností dohromady.
Domácí úkoly totiž učí dítě pracovat se svým časem. Volit, kdy co udělat jako první, kdy plnit úkoly, povinnosti a kdy se bavit a odpočívat, aby se všechno stihlo. Úkoly učí děti i skvělým výmluvám a lobbistickým přednáškám, je-li třeba se vykroutit a vymluvit, proč úkol není hotov, respektive přiměřeně splněn. Úkoly jedince trénují pro boj s časem a povinnostmi v dospělosti. A také úkoly učí človíčka, že až mu bude padesát, i tak se bude doma učit a dohánět studiem to, co nepochytil ve škole života, respektive přirozeným pobytem v prostředí a náslechem, když informace míjely jeho ucho.
Úkoly, povinnosti a slovíčko "musím" patří k člověku stejně jako práce. To je to, co člověka odlišuje od zvířat, i když samozřejmě výjimkou existují. Na příklad cirkusová zvířata musejí dělat lecjaké kousky a plnit mnoho úkolů na povel, kůň dře jako kůň a osel dře jako osel. Člověk ale umí své úkoly a povinnosti třídit a plnit je podle priorit a práci si umí rozkouskovat a usnadnit, případně delegovat, přiměřeně odfláknout, vybodnout se na ni a pak pod tlakem událostí se k ní vrátit a pokorně ji udělat. Tohle vše se člověk naučil, když jako dítě hospodařil se svým časem a kličkoval mezi úkoly ze školy a povinnostmi, přidělenými rodiči doma.
Jestliže se ale nějaký jedinec skutečně chystá na životní dráhu bez povinností a bez práce, pak by samozřejmě neměl být ve škole zatěžován jakýmikoliv povinnostmi a úkoly. Možná snad by ani do školy nemusel chodit, protože znalosti a dovednosti neplánuje uplatňovat v plnění úkolů a povinností. Bude se asi jen smát, zpívat, tancovat, bavit se celý život a chodit s nataženou rukou pro sociální podporu, aby měl z čeho žít svůj pohodlný a zábavný život bez povinností a úkolů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama