Pouhým náznakem na iDnes.cz aneb Plagiátorstvím k výhře na iDnes.cz

20. října 2012 v 21:39 | Jana Šimonová |  Neuvěřitelné z blogu Idnes
Administrace iDnes.cz pro své bloggery zavedla fotosoutěže. Co na tom, že existuje pár serverů, kde autoři mohou zavěsit své obrázky a pak si i přečíst tvrdou, ale obvykle spravedlivou kritiku? Na Idnes.cz vedou své fotoblogy někteří opravdu schopní fotografové, ale je zde možnost pohladit po duši i jinak hýčkané autory či autorky blogů. Toho přece nelze nevyužít. V posledním případě soutěže pečlivě vybraná porota pečlivě vybrala působivý obrázek prstýnku, položeného na rozevřené knize a nasvíceného tak, aby jeho stín vykreslil srdíčko.

Velmi mne překvapilo, že porota nejen že nevyřadila tento snímek ze soutěže pro plagiátorství, ale dokonce mu udělila cenu. Fotografii s tímto motivem totiž znám hezkou řádku let. Tento motiv byl použit na nějakém svatebním oznámení. Nevím, kdo je autorem nápadu s prstýnkem a jeho stínem na rozevřené knize, ale myslím si, že ukrást myšlenku a zúčastnit se s ní v soutěži chce docela kachní žaludek a hlavně nedostatek vlastních nápadů. Podle mne není správné takto krást cizí myšlenky a vydávat je za své.

Dokládám výběr z google.cz, který říká, že námět je zpracován mnoha autory, takže zřejmě nebude chráněn patentem. Nejde tedy o žádnou katastrofu. Jde skutečně jen o to, že redakce Idnes.cz doložila svoji zaujatost pro vybrané autory a nekompetentnost pro vybrané činnosti. Hlavně ale asi jde o velký nářez ostudy, který si tímto redakce iDnes.cz uřízla.Redakce iDnes.cz k tomu uvedla:
"Velká letní soutěž blogerů - fotografů zná svého vítěze. Hlavní cenu - zarámovaný obraz v hodnotě 1500 Kč od serveru pictorama.cz získal bloger Vít Litoš se snímkem snubního prstenu v rozevřené knize. Fotografii zveřejnil v kole s tématem Pouhým náznakem.

V prvních čtyřech kolech vybírala fotografie postupující do finále porota 4 fotografů (Alexandra Synac, Marián Béreš, Michal Josephy a Radek Mikuláš. Finální rozhodnutí o vítězné fotografii bylo ale na vás, čtenářích blogu iDnes.cz a serveru PICTOART.cz. Pro fotografii Víta Litoše hlasovalo 31procent účastníků ankety.
Na druhém místě se umístila fotografie Marka Trizuljaka z Fotomatiné na téma Červnové červenání, třetí největší počet sympatií si získala fotografie Richarda Horáka ze série Pouhým náznakem."

Dokládám důkaz, že redakce iDnes.cz tohle myslí naprosto vážně:

Já k tomu dodávám, že pouhým náznakem takto redakce iDnes.cz naznačila více nežli dost. Na příklad i to, že pokud opět získá Křišťálovou Lupu, víme všichni, za co a jak se tato cena uděluje. Případ naznačil i nekompetentnost a malé rozhledy vybraných redaktorů a poroty, která vybírá fotografie k ocenění. V neposlední řadě je do očí bijící naznačení, že na iDnes.cz je možno získat ocenění za plagiátorství a kradení nápadů.

Nepřekvapilo by mne, kdyby takto cena skončila v rukou, které byly vybrány takříkajíc programově a podle klíče, kterým se přidělují i tituly VIP některým zvlášť pečlivě vybraným bloggerům. Nepřekvapuje mne ani to, že fotografové Trizuljak a Horák, kteří umí a skončili na druhém a třetím místě, se neozvali. Kdyby totiž reptali a poukazovali na nevhodné, mohli by s nimi admini na blogu iDnes.cz skončit stejně, jako skončili se mnou, kritikem, jehož kritika se nehodí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama