Kumarovy triky?

8. listopadu 2012 v 13:56 | Jana Šimonová |  Společnost, gender, rasizmus
Jak tak sleduji, že Romové demonstrují v počtu pár desítek tu a příště zase onde, cítím jejich nezájem o věc. Kdo tedy má zájem na tom, aby se psalo, že nějakých padesát Romů se sešlo za účelem demonstrace na nějaké téma? Vždyť srocování Romů v parcích kolikrát hodí také pár desítek hlav do davu, ale důvodem srocení je snad jen společenské cítění etnika.

Napadá mne, jestli on ten Kumar vtipně nevyužil tuto romskou vlastnost srocování a vymýšlí problémy, aby bylo co medializovat, čím lidi pošťouchnout, možná i spravedlivě rozhořčit a hlavně - aby doložil vlastní potřebnost a užitečnost. Vždyť jinak by neobhájil nutnost stále jej hýčkat a platit, kdyby nebylo potřeba chladit romské hlavy a smlouvat mír a příměří mezi etniky.

Ráda hledám řešení problémů, a tak mám radu pro ty, co demonstrovali za přístup Romů ke vzdělání na stejné úrovni, jakou požívají i ostatní menšiny a většina obyvatel ČR. Na příklad Vietnamci dokázali pro Čechy nemožné, totiž to, že během jedné generace jejich děti dokážou zaujmout pozici i premianta třídy. Jak na to asi šli? Předpokládám, že se rozhodli využít té části Ústavy ČR, která deklaruje rovný přístup ke vzdělání všem občanům ČR a bezplatné základní školství. Navíc Vietnamské děti bývají doma přísně vedeny, takže pro ně není problém zařadit se do řady a dodržovat školní řád, chovat úctu k učitelům a svým spolužákům, být členem kolektivu, neexhibovat vlastní ego a neprosazovat soukromé zájmy tam, kde nepatří.

Tak si říkám, jestli namísto demonstrací za rovný přístup ke vzdělání není lepší jednoduše děti naučit respektovat své okolí, autority, kolegy a hlavně školní řád. A jestli není jednodušší prostě přijít do školky, pak do školy, pak na SŠ - a pořád bezplatně učit se, učit se, učit se. Chápu, že je to běh na dlouhou trať, a proti pokoře a trpělivosti Vietnamců stojí arogance a netrpělivost Romů.

Těmito vlastnostmi ale oplývají všichni, i lidé z majoritní společnosti. Podle toho také někteří pokorně studují, kdežto jiní bručí v base za své delikty, někteří se poflakují, jiní pracují. Jak ale potvrdí každý HR odborník - člověk si musí sám přebrat své vlastnosti, ujasnit si, na co má, vytyčit si cíle kariérního růstu a držet se své cesty, čili nedat se svádět a odvádět od dobrých úmyslů, a to ani automaty, drogami a návykovými látkami či náhlou touhou po rychlém zbohatnutí a zahálčivém životě.

O demonstraci za vzdělání odborníci nic nepraví, proto si myslím, že demonstrace za vzdělání Romů je Kumarovým trikem, který samozřejmě nemůže přinést takové výsledky, jaké by přinesla práce odborníka na HR a kariérní růst.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama