Člověk versus příroda

23. září 2018 v 12:03 | Jana Šimonová |  Člověk, to zní hrdě
Vše, co se děje v přírodě přirozeně, má svůj smysl. Příroda sama geneticky vybavuje druhy flóry i fauny postupně, s jejich vývojem. Příroda sama reguluje vlhkost v ovzduší, padání srážek i toky řek. Příroda sama reguluje i počet hrochů a brouků.
Rozsáhlé požáry v buši jsou přirozené a jejich důsledkem pak je obnova buše, která trvá desítky let, ale je důležitá a je důležitá pro vše, co v buši vegetuje, tedy i pro faunu. Po náletech kůrovce se les pročistí, padnou jen nemocné stromy a ty silné přežijí, namísto těch slabých pak vyrostou silné. Spadané listí ze stromů a uschlá tráva chrání půdu před mrazem a poskytují půdě živiny na další sezonu, příroda ví jak na to.
Všichni tvorové se přizpůsobují životnímu prostředí, maximálně v něm zlomí větev či odřou kůru při pádu ze stromu, pošlapou trávu, upijí vody z řek, pokálí krajinu, přeryjí půdy krtinci nebo norami. A samozřejmě konzumují faunu i floru, aby sami přežili.
Jen člověk zabíjí zvířata nejen pro potravu, ale i pro zábavu, kříží druhy zvířat ke svému potěšení a proti účelnosti, jakou diktuje příroda. Proti této účelnosti mění toky řek, průtok vody krajinou přehradami, sílu lesa hubením kůrovce, kácením a vysazováním a vyhubením i zavlékáním živočichů i rostlin.
Jaký má smysl tato lidská činnost? Zatímco příroda se sama řídí optimálně, člověk bojuje s větrnými mlýny, aby si dokázal svou moc, ukojil své choutky, oprašoval své ego. Nakonec se ale příroda prosadí a obrátí i proti jemu samotnému. Vlastně se obrací stále.
Záplavami člověku ničí obydlí, která si postavil proti souznění s přírodou, prohání ho tsunami, varuje zemětřeseními a vyhrožuje hurikány, pod vrstvami lávy a popela pohřbívá nejen faunu a flóru, které v krajině vegetovaly, ale i lidská díla, na která lidé byli pyšní, nakonec i lidi samotné.
V přírodě se stává, stalo se a znovu se stane, že podle přírody nepotřebný druh flóry nebo fauny vyhyne a nahradí ho jiný. Člověk se cítí být na vrcholu všeho, samozřejmě i fauny. Možná ale není nejdokonalejší a možná příroda uzná druh člověk za zbytečný a rozhodne se ho nahradit jiným. Člověk si takovou možnost samozřejmě nepřipouští. Žádný živý tvor si nepřipouští, že by jeho druh mohl vyhynout.
Čím se ale člověk od ostatních druhů fauny opravdu liší, to není práce, jak sám propaguje. I opice umí pracovat a kamenem něco rozbít nebo si z větví postavit přístřešek, i ptáci pracují na svých hnízdech a na úklidu v nich, i lov je práce a lov ve smečkách dobře promyšlená práce. Člověk se od jiných živočichů spolehlivě liší snahou o zlikvidování sebe sama. Vlastně se s přírodou rve o to, zda druh člověk vyhubí dříve příroda, nebo snad on sám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama